Trudności przy Rejestracji Sp. z o.o. oraz rozwiązanie.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Saving Tax Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Saving Tax Sp. z o.o.

1

Trudności przy Rejestracji Sp. z o.o. oraz rozwiązanie.

Autor: Piotr Krotkiewski, publikacja: 2017-06-27

W tym artykule dowiesz się, jakie obecnie trudności mogą Cię napotkać jako przedsiębiorcy w sytuacji, kiedy chcesz rozpocząć własny biznes i utworzyć spółkę prawa handlowego. Pod koniec artykułu znajdziesz również rozwiązanie, w jaki sposób możesz uniknąć tych trudności i bez problemu rozpocząć działalność w oparciu o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdjęcie nr 1

Od nowego roku możemy zaobserwować spore zmiany podczas rejestracji nowych podmiotów w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Przede wszystkim od kilku lat funkcjonuje system S-24, który znacząco ułatwia proces rejestracji spółki. Mimo że wzór umowy jest dość prosty i niemodyfikowalny, to w ciągu kilku dni można było utworzyć spółkę. I to się sprawdzało. Po złożeniu stosownych dokumentów do urzędu skarbowego, to jest rejestracyjnych formularzy NIP-8 oraz VAT-R, z reguły nadanie VAT-u dla spółki trwało około 3 -10 dni, w zależności od miejscowości, np. w Warszawie proces ten trwał około miesiąca, zaś w Łodzi status VAT dla spółki nadawany był nawet w ciągu 2 dni. Te czasy zdecydowanie się skończyły, niestety...

Obecny system rejestracji podatnika jako czynnego płatnika VAT to zmora przedsiębiorcy, ponieważ po złożeniu formularzy konieczna jest kontrola w spółce organizowana przez urząd skarbowy. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że odbędzie się wizytacja, gdzie weryfikowane są jest adres prowadzenia działalności i obecność zarządu spółki pod wskazanym adresem. Urzędnicy dodatkowo wypełniają ankietę z różnymi pytaniami dla przedsiębiorcy. Na tej podstawie urząd skarbowy po kontroli decyduje o tym, czy przedsiębiorca otrzyma aktywny status VAT i będzie mógł spokojnie z takim statusem funkcjonować.

Z naszego doświadczenia sytuacja wygląda tak, że proces kontrolny i decyzja o pojawieniu się przedsiębiorcy w VAT trwa około 2 miesięcy. Jest to bardzo długi czas, ponieważ w znaczący sposób utrudnia prowadzenie działalności, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia, np. dla przedsiębiorcy, który będzie handlował ze spółkami zagranicznymi, bez pozytywnego statusu w europejskim rejestrze VAT (VIES), istnieje duże prawdopodobieństwo, że żaden podmiot nie rozpocznie z nim handlu, kiedy nie ma potwierdzenia w owym rejestrze. Niestety w tej sytuacji trzeba czekać i od chwili zarejestrowania spółki i przesłania formularzy odczekać 2 miesiące, aż urząd zatwierdzi spółkę w rejestrze VAT. Jest to katastrofa i bardzo uciążliwa sytuacja dla przedsiębiorcy.

Z każdej sytuacji jest wyjście, istnieje sposób, aby pominąć konieczność oczekiwania 2 miesięcy.

Rozwiązaniem jest możliwość nabycia udziałów w już zarejestrowanej spółce z o.o. W tym celu należy znaleźć firmę, która specjalizuje się w doradztwie biznesowym. Zakup spółki jest kosztownym zabiegiem, jednakże daje możliwość oszczędzenia niezbędnego czasu na oczekiwanie i w ciągu kilku dni rozpoczęcie prowadzenia biznesu. Aby kupić spółkę, potrzebujesz tylko spotkania u notariusza, gdzie podpiszesz umowę nabycia udziałów. W ten sposób jesteś właścicielem spółki, która może już mieć nadany status VAT i dzięki temu wszelkie formalności związane z rejestracją spółki masz za sobą. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania z sukcesem.


Opracował:
Piotr Krotkiewski
Saving Tax Sp. z o.o.

Firma konsultingowa - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 666 Doradców Gospodarczych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o doradztwie gospodarczym